WMS: Spotkanie i posłanie

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

WMS: Spotkanie i posłanie

Już po raz dwudziesty młodzież Wolontariatu Misyjnego Salvator zgromadziła się na spotkaniu ogólnopolskim. Lublin, Elbląg, Warszawa, Kraków, Wrocław i Śląsk… wolontariusze poszczególnych regionów niezawodnie przybyli w Bieszczady. Ponad sto osób modliło się, uczestniczyło w warsztatach i różnorodnych zajęciach, a przede wszystkim wzmacniało więź z Bogiem i ludźmi.
{[description]}

Spotkanie miało miejsce od 30 kwietnia do 3 maja 2017 roku. Tym razem bazą był Ośrodek Caritas w Myczkowcach, malowniczo położonej miejscowości na Podkarpaciu. Uczestników prowadziło hasło „Idź i głoś”, nawiązujące do aktualnego hasła roku liturgicznego oraz do misji WMS, jaką jest głoszenie Dobrej Nowiny całemu światu. Charakter ostatniego spotkania ogólnopolskiego w danym roku akademickim jest ściśle określony. Ma na celu przede wszystkim przygotowanie wolontariuszy do posługi misyjnej w wakacje oraz ich posłanie. Ten podniosły obrzęd jest niejako przypieczętowaniem całorocznej pracy i ostatecznym potwierdzeniem, że wolontariusz misyjny zostaje posłany do określonej służby, w danym kościele. Ponad pięćdziesięciu wolontariuszy wyjedzie w najbliższych miesiącach do: Albanii, Rosji, Gruzji, Rumunii, Polski, Węgier, na Ukrainę i Filipiny, do Zambii i Rwandy.
Nieodzownym elementem majowego zjazdu są warsztaty, które mają przygotować wyjeżdżających do pracy zarówno na placówkach zagranicznych, jak i tych polskich. W Myczkowcach odbyły się warsztaty z: pierwszej pomocy przedmedycznej (uzupełnione prezentacją z medycyny podróży), komunikacji i współpracy w grupie oraz pedagogiki zabawy (plastyka, tańce izraelskie, gry i zabawy). Zajęcia zrealizowano w grupach wyjazdowych, co pozwoliło uczestnikom danych misji lepiej się poznać.
Niezbędną wiedzę można było uzupełnić również podczas konferencji: z zakresu duchowości salwatoriańskiej i myśli o. Jordana, wolontariatu misyjnego w praktyce (podstawowe zagadnienia dotyczące analizy kultury, szoku kulturowego itp.), misji w mediach i dokumentacji wyjazdu misyjnego „wszystkimi środkami”. Niejako połączeniem wymienionych zagadnień było świadectwo misjonarza. Ks. Jakub Trzópek SDS podzielił się doświadczeniem czteroletniej służby w San Francico de Campeche w Meksyku.  
Codziennie spotykano się na Eucharystii, modlitwie brewiarzowej, porannej medytacji Słowa Bożego, wieczornych adoracjach i nabożeństwach misyjnych. Młodzi wielokrotnie pozostawali w kaplicy dłużej, aby wielbić Boga śpiewem i tańcem. Nie zabrakło innych momentów radości jak potańcówka, konkurs na najpiękniejszą piniatę, gra terenowa „Ojciec Dyrektor” czy wyjście w góry. Zorganizowano małą akcję ewangelizacyjną przy kaplicy. Nasz śpiew, otwartość i kolorowe upominki bardzo zaskoczyły i ucieszyły mieszkańców.
Wśród innych ciekawych inicjatyw pojawiło się między innymi zgłębianie duchowości o. Jordana w postaci codziennej lektury fragmentów jego Dziennika. Zaproponowano też prowadzenie własnego dziennika duchowego, jako wyrazu wzrastania w wierze i troski o nieustanny rozwój duchowy. Tradycyjnie rozpoczęto akcję „Anioł Stróż” polegającą na modlitwie za konkretnego wolontariusza w trakcie jego posługi misyjnej. Pomysł cieszy się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem.
Spotkanie przebiegło w radosnej, Bożej, ciepłej atmosferze. Budujący jest fakt, że nie brakuje młodych ludzi, którzy z zapałem podążają misyjną ścieżką.
WMS wyraża wdzięczność wszystkim, którzy pomagają w rozwoju wolontariatu, ofiarodawcom oraz tym, którzy wspierają modlitewnie.

Magdalena Kaczor
Wolontariat Misyjny Salvator

www.wms.sds.pl