Oborniki Śląskie: Historia – wspomnienia – wzruszenia

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Oborniki Śląskie: Historia – wspomnienia – wzruszenia

Niedzielny wieczór 18 grudnia br. w obornickim kościele pod wezwaniem Świętych Judy Tadeusza i Antoniego Padewskiego rozbrzmiewał głosami wokalistów, recytatorów i instrumentów muzycznych. Tamtejsze Katolickie Stowarzyszenie „Ecclesia” na inaugurację swojej działalności zaprosiło młodych artystów z Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”, którzy zjechali do podwrocławskiego miasteczka z montażem poetycko-muzyczno-multimedialnym pt. „Polska 39/89.  Pamięci bohaterów”.

{[description]}

Jest to artystyczna wizja najnowszych dziejów naszej ojczyzny opowiedziana słowem poetyckim, cytatami z oficjalnych dokumentów, muzyką i obrazem. W spektaklu wykorzystano m.in. teksty wierszy Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego oraz autorów anonimowych. Przejmujące recytacje w wykonaniu Katarzyny Skibińskiej, Beaty Matras, Urszuli Wszołek, Natalii Szeptyckiej i Zuzanny Zembik przeplatane były pieśniami, inspirowanymi najbardziej dramatycznymi i wzniosłymi momentami najnowszej historii Polski, takimi jak sowiecka agresja we wrześniu 1939 roku, zbrodnia katyńska, zmagania Żołnierzy Wyklętych, poznański czerwiec’56, antyinteligenckie i antysemickie represje z marca’68, masakrę robotników w grudniu’70, wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, wybuch Solidarności w sierpniu 1980 roku i próba jej zniszczenia w grudniu’81 aż po złamanie systemów totalitarnych w Europie Wschodniej. Inne piosenki – czasem dość zaskakujące – stanowiły komentarz do przypominanych faktów z przeszłości. Przy mikrofonach zmieniali się wokaliści (Olga Mazur, Joanna Kruszyna, Agata Pawińska, Liwia Czech, Lucyna Kuriata i Mateusz Leśny) występujący solo, w duecie lub trio, a w tle 7-osobowy zespół wykonywał interesująco i oryginalnie zaaranżowany akompaniament. Aby artystycznej lekcji historii dodać waloru poznawczego na ekranie pojawiały się daty, zdjęcia osób i uchwyconych dramatycznych momentów oraz fragmenty archiwalnych filmów, będących zapisem tych zdarzeń. Dwoje narratorów komentowało poszczególne epizody. 

Widowisko jest kolejną realizacją corocznego koncertu studentów z „Wawrzynów”, upamiętniającego wprowadzenie stanu wojennego, „hołdem i wyrazem szacunku – jak powiedziała jedna z wokalistek, a zarazem kierownik artystyczny spektaklu i reżyser w jednej osobie Agata Pawińska - dla wszystkich, którzy w tamtym czasie walczyli o wolną Polskę (...) hołdem upamiętniającym Tych, którzy dla dobra Ojczyzny potrafili zapłacić najwyższą cenę”.
Koncert w Obornikach Śląskich poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona pod przewodnictwem ks. Karola Węgrzyna SDS, który w homilii przypomniał, odwołując się do myśli Jana Pawła II i Cypriana Kamila Norwida, jak mocno splatają się w naszej tradycji polskość i chrześcijaństwo oraz jak wielkim zbiorowym obowiązkiem jest Ojczyzna.

Młodzi artyści swoją postawą i zaangażowaniem przypomnieli ewangeliczne i Norwidowskie, radykalne „tak – tak, nie – nie, bez światło-cienia”; dali także wyraz swej bezinteresowności, łącząc występ z akcją zbierania przez Katolickie Stowarzyszenie „Ecclesia” datków na remont obornickiego kościoła.

Spektakl „Polska 39/89. Pamięci bohaterów” stał się dla licznie zgromadzonej w świątyni publiczności lekcją historii i patriotyzmu, dla wielu – chwilą mniej lub bardziej odległych wspomnień, dla wszystkich - czasem wzruszeń.

Henryk Janiak

GALERIA

 

www.judaiantoni.pl